try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
UzunHayat.Com

bademcik iltihabı

warning: Creating default object from empty value in /home/hayat/domains/uzunhayat.net/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Bademcik iltihabına ne iyi gelir?

1
(tonsillit)
bal, bademciklerin doğal ilacıdır. kaynatılmış ada çayına biraz sirke biraz bal karıştırılıp önce gargara yapılıp sonra yudum yudum içilirse boğaz içindeki ağrılar geçer, bademcik iltihaplarında iyileşme görülür.

2
propolis tentür 50 mı
bir kaç damla tentürü ılık suya damlatılıp gargara yapılır.

KBB Hastalıkları (Sinüzit, orta kulak iltihabı, farenjit)

Sinüzit

Burunun her iki tarafında ve arkasında yer alan "sinüs" adı verilen hava ceplerinin iltihabına sinüzit denir.

Çok şiddetli ağrıya sebep olabilen bir hastalıktır. Burun gerisine akıntı, burun tıkanıklığı, burun etrafında bası hissi ön plandaki belirtilerdir. Ayrıca boğaz ağrısı, koyu kıvamlı ve renkli balgam, başağrısı ve ateş de bu tabloya eklenebilir.

Nedenleri

Sinüzit bakteri, virüs, mantar veya allerjik kökenli olabilir. Toplumda %15-20 civarında kronik sinüzite yani 3 haftadan daha uzun süren sinüzite rastlanır.

Orta Kulak İltihabı

Akut otitis media olarak da adlandırılan akut orta kulak iltihabı, kulağın üç bölümünden "orta kulağın" iltihabi durumudur. Genellikle üst solunum yollarındaki viral bir enfeksiyon ile birlikte görülür. Daha sık olarak 6-12 aylık bebeklerde görülür, 7 yaşın üzerinde daha seyrektir.

Orta kulak iltihabı oldukça yaygın bir hastalıktır. 3 Yaşın altındaki çocukların %70-80'i en az bir kere orta kulak iltihabı geçirmiştir.

Bademcik İltihabı (Tonsillit)

Bademcikler lenf düğümcükleridir. Ağzınızın gerisinde her iki yanda birer tanedir. Diğer görevlerinin yanında ağıza giren zararlı mikroorganizmaları filtre etmek de vardır. Fakat çok fazla bakteri girince direnemezler. İltihaplanır ve şişerler. Buna bademcik iltihabı (tonsilit) denir. özellikle çocuklar arasında çok yaygındır.

Belirtiler

- Boğaz ağrısı,

- Başağrısı,

- Ateş ve üşüme, titreme,

- Boğaz ve çenede ağrıyan bezler.

Teşhis

Tonsilit belirtileri gribinkilere benzer. İlk belirti yutmayı zorlaştıran boğaz ağrısıdır. Bademcikler görülür şekilde kırmızılaşır ve şişer. İltihaplanmış bademciklerin üzerinde nokta şeklinde iltihap alanları da görülebilir. Bölgesel lenf düğümleri (çene altı ve boyundakiler gibi) büyüyüp hassaslaşabilir.

Eğer belirtiler 48 saatten uzun sürerse ya da sizin veya çocuğunuzun geçmişinde tekrarlayan tonsillit öyküsü varsa doktorunuza başvurun; boğazınızı muayene ettikten sonra hastalık etkeninin beta streptokok bakterisi olup olmadığını anlamak için kültür örneği alacaktır.

Anjin

Agzın içinde, yutağın başlangıcında, sağ ve solda bulunan bademciklerin iltihabı.

Çok rastlanan bu hastalık, kendi yaptığı ziyandan çok, vücudun başka yerlerinde çeşitli organlarda meydana getirdiği dolaylı bozukluklar (komplikasyonlar, iltihablar) sebebiyle oldukça önemlidir. Anjin en çok 5-15 yaş grubunun hastalığı olup, orta yaş ve sonrasında pek rastlanmaz.

1. Hastalık sebebi: Hemolitik streptokok denilen mikrop grubu başta olmak üzere çok çeşitli bakteriler.

2. Hastalığın seyri: ani titreme ile kol ve bacaklarda ağrılar başlar. Ardından ateş 39-40 dereceyi bulur. Nabız 120’yi aşar. Yutkunma güçlüğü, boğazda kulağa vuran şiddetli ağrı vardır. Muayenede bademcikler kırmızımtrak şiş, kıvrımları arasında cerahat toplanmış halde görülür. Küçük dil, yumuşak damak ve yutak, şiş, kırmızı veya iltihablıdır. 3-4. günlerde ateş normale düşer ve genellikle hastalık geçer.

Anket

Sağlık sorunlarınız nedeni ile ne kadar sıklıkla hastaneye gidiyorsunuz:

Son yorumlar

İçeriği paylaş