try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
UzunHayat.Com

Domuz gribi

warning: Creating default object from empty value in /home/hayat/domains/uzunhayat.net/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Türkler Domuz Gribinden Ne Kadar Korunmalı?

Domuz yine domuzluğunu yaptı, dünyayı bir de grip krize soktu. Ama merak etmeyin sonunda bu hastalık da tıp tarihinin sayfaları arasına gömülecek Ama insan yine de kendisi ve sevdikleri için endişe etmeden duramıyor.

Peki biz domuz gribinden ne kadar korkmalıyız? Gelin birlikte bunun cevabını arayalım.

Başlığı okuyan çoğu kişinin aklına, domuz eti yemeyen bir toplumda acaba domuz gribi görülebilir mi?diye gelebilir; fakat işler ne yazık ki öyle değil. "Domuz gribinin domuz eti yemekle bir ilişkisi yok 29 Nisan’da Dünya Sağlık Örgütü başkanı Dr. Margaret Chan’ın açıkladığı gibi, salgın Evre 5′e geçmiş bulunuyor." olacak. Yani hastalık artık insandan insana bulaşıyor ve küçük çaplı salgınlara yol açabiliyor; fakat hala bir dünya salgınının önünü almak mümkün görünüyor.

Domuz gribini nasıl anlarsınız?

İngiltere Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesindeki bilgilendirme notuna göre, ateşi 38 derecenin üzerinde olan ve aşağıdaki semptomlardan iki ya da fazlasına sahip olanlar domuz gribine yakalanmış olabilir:
- Olağandışı yorgunluk
- Baş ağrısı
- Burun akıntısı
- Boğaz ağrısı
- Nefes darlığı ya da öksürme
- İştah kaybı
- Kaslarda ağrı
- İshal ya da kusma

Kimler risk altında?

Birçok insanın domuz gribini hafif bir hastalık gibi atlattığını ancak yüksek risk grubundakiler için hastalığın ciddi tehdit oluşturabileceğini belirtti. İngiliz Sağlık Bakanlığı’na göre yüksek risk grupları şunlar:
- Kronik akciğer hastaları
- Kronik kalp hastaları
- Kronik böbrek hastaları
- Kronik karaciğer hastaları
- Kronik nöroloji hastaları
- Diyabet hastaları
- İmmünosupresyon hastaları (immünosupresyon : bağışıklığın baskılanması)
- Son 3 yıl içinde ilaçla astım tedavisi görenler
- Hamileler
- 65 yaş ve üzerindekiler
- 5 yaş altındaki çocuklar.

Domuz gribinin bilinmeyen tarihi

Domuz domuzluğunu 1918 yılında da yapmıştı

Çok yaygın olan, ancak genellikle öldürücü olmayan grip 1918’de büyük bir salgın hâline gelerek 20 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olmuştu. İspanyol gribi olarak isimlendirilen bu salgının korkutucu yanı günümüzdeki domuz gribi gibi o yıllarda da domuzdan insana bulaşmasıydı...

İnsanoğlu dünya tarihi boyunca birçok amansız hastalıkla mücadele etti. Bunların çoğu insanlığın azmi karşısında yenildi ve ortadan kalktı. Bugün bu hastalıkların çoğunun adlarını bilenler sadece işin uzmanları. Tarih boyunca “Mahşerin Dördüncü Atlısı” denilen kolera, çiçek, verem, cüzam, sıtma, difteri, tifo, tifüs, frengi, grip ve veba gibi bulaşıcı hastalıklarla mücadele eden insanoğlunun dramı, Türkçe olarak Doris Flexner, Andrew Nikiforok ve Zeynep Dramalı’nın kitaplarında genişçe anlatılır.

Anket

Sağlık sorunlarınız nedeni ile ne kadar sıklıkla hastaneye gidiyorsunuz:

Son yorumlar

İçeriği paylaş