try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
UzunHayat.Com

Meme kanseri

warning: Creating default object from empty value in /home/hayat/domains/uzunhayat.net/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Meme kanseri iddiaları

Meme kanseri taramasinin yarari konusundaki supheler son zamanlarda artarken, taramanin yararlari ve zararlari arasindaki dengenin yeterince degerlendirilmedigi belirtildi.

British Medical Journal'da yayimlanan Oxford Universitesi epidemioloji uzmani Prof. Klim McPherson'un arastirmasina gore, bircok kadin taramalarda konulan yanlis teshis yuzunden gereksiz yere ameliyat oluyor.

Tarama yanlilari, kontrollerin yilda 1400 olumu onledigi gorusunu savunuyorlar. Bazi arastirmalar ise kurtarilan her bir hayata karsi 10 kadinin gereksiz yere tedavi gordugunu gosteriyor.

Yine kurtarilan her hayata karsilik 500 kadar kadin, biyopsi yapilmasiyla sonuclanabilen en az bir "yanlis

alarmla" karsilasiyor. Bu da kadinin sik sik radyasyon aldigi testlerden gecirilmesine ve hayatini endise icinde gecirmesine sebep oluyor.

Prof. McPherson, kontrollerin yarar-zarar dengesinin kadinlara yeterince acik bir sekilde anlatilmadigini, yararin abartilabildigini belirterek, "Mamografiden elde edilen bireysel yarar cok kucuk. Ancak bu iyi anlasilmiyor" dedi.

Meme kanserinde yeni umut

Deniz süngerinden geliştirilen ilaç, ileri derecede meme kanserine yakalanan kadınların ömrünün uzamasını sağlayabilir.

"Eribulin mesylat" adlı sentetik bileşen sünger hücrelerinin bölünmesine engel olan maddeyi "taklit ediyor". İngiltere'deki Leeds Üniversitesi'nden bilim adamlarının başında olduğu klinik araştırmaya 762 kişi katıldı.

Eribulinin etkileri ile memede tekrarlanan ya da yayılan kanserle mücadele için uygulanan klasik tedavilerin karşılaştırıldığı bu ilk araştırmaya göre, eribulin kullanan hastalar mevcut tedavi yöntemlerini görenlerden 2.5 ay uzun yaşayabilir.

Anket

Sağlık sorunlarınız nedeni ile ne kadar sıklıkla hastaneye gidiyorsunuz:

Son yorumlar

İçeriği paylaş