try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
UzunHayat.Com

sigara içmek

warning: Creating default object from empty value in /home/hayat/domains/uzunhayat.net/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Artan kalp hastalıklarında sigara birinci faktör

Son yıllarda tüm dünyada kalp hastalıklarının arttığına dikkat çeken uzmanlar, kalp hastalıklarına bağlı ölümlerin gelişmiş ülkelerdeki tüm ölümlerin yarısını oluşturduğunu söyledi. Risk faktörlerinin başında ise sigara geliyor.
Doruk Sağlık Grubu Kardiyoloji Uzmanı Dr. Erkan Avcı, ölüme neden olan kalp krizi konusunda, "Kalbin kendisini besleyen damarlarda ani ve ilerleyici tıkanma ya da aşırı kasılma sonucu ortaya çıkan kalp krizi, damar sertliğinin en olumsuz tablosudur. Kalp dokusunun kendini yenileme imkanı yoktur. Bu nedenle baştan önlem almak gerekir." dedi.
Avcı, kalp krizinin göğüs üzerinde baskı oluşturarak yarım saat kadar sürdüğünü ve aynı zamanda da kollar ile sırta yayılma gösterdiğini ifade etti. Bazen de karın bölgesine yayılan ağrının mideyle ilgili rahatsızlık düşüncesi yaratabileceğini kaydeden Avcı, soğuk terleme, bulantı, kusma, aşırı halsizlik, bitkinlik, baygınlık hissi gibi belirtiler de gösterebileceğini vurguladı.

SİGARAYA DİKKAT

Sigaranın Neden Olduğu Hastalıklar

* Bağımlılık - Nikotin maddesinin bağımlılık yapıcı özelliği eroine çok benzer.

* Sırt ve Bel Ağrısı - Sigara içmek, belle ilgili hastalıkların tedavisini engelleyen faktörlerden biridir. Bunun yanında normal insanlarda da zaman zaman şiddetli sırt ve bel ağrılarına yol açabilir. Bunun nedeni, sigara içen kişilerde vücudun, omurilikteki disklere çok zayıf miktarda oksijen göndermesidir.

* İlaca Karşı Bağışıklık - Sigara içenler belli bir ilacın etkili olması için çok daha büyük dozlarda o ilacı kullanmak zorunda kalır.

* Kısırlık - Çiftlerden sadece birinin sigara içmesi çocuk olmaması riskini 3 kat artrır.

* Menopoz - Sigara içen kadınlarda beklenenden 5-10 yıl daha erken menopoz görülür. Bu da kemiklerin erkenden incelmesine ve de erimesine neden olur.

* Erken Yaşlanma - Düzenli bir şekilde sigara içilmesi, deri yapısını bozar, kırışıklıklara yol açar. Bunun yanında dişler sararır ve de kararır, tırnaklar sağlıksızlaşır.

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR ''Sigara, sigara yine sigara ''

-Sigarayı bırakmak benim için çok zor. Ben yapamam.

Yanlış: Nikotin biyolojik, psikolojik ve sosyal faktörlerle alışkanlık yaratan bir maddedir. Dolayısıyla sigarayı bırakmak zor olabilir fakat bilimsel çalışmalarda bugüne kadar sigarayı bırakamayan veya kolaylıkla bırakabilen özel bir kişilik yapısı bulunamamıştır. Bırakmak bazı kişiler için diğerlerine kıyasla daha zor olabilir, ancak gerçekten bırakmak isteyenler denemeye devam ettikleri taktirde başarılı olacaklardır.

Asla vazgeçmeyin. Ya bir başka stratejiyi ya da aynı stratejiyi bir defa daha deneyin. Sigarayı bırakma ihtimaliniz her deneyişinizde artacaktır. İkinci veya üçüncü deneyişinizdeki bırakma ihtimali ilk deneyişinizden daha yüksek olmaktadır. Türkiye'deki istatistikler henüz bilinmemekle birlikte yaklaşık 30 milyon Amerikan vatandaşı yardımcı programların katkısıyla sigarayı bırakmayı başarmıştır. Dolayısıyla, sigara bırakılabilir!

-Sigarayı bıraksam bile her zaman sigara isteyeceğim.

Anket

Sağlık sorunlarınız nedeni ile ne kadar sıklıkla hastaneye gidiyorsunuz:

Son yorumlar

İçeriği paylaş